wpgooglemaps - en to tr translation catalogue (1009 entries)

en: Live Tracking Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Enable Broadcasting
tr: Sayfalama etkinleştirme

en: Name
tr: Ad

en: Draw Polylines
tr: Polyline

en: Line Color and Weight
tr: Çizgi rengi

en: Marker Ratings
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Example range settings:
tr: Karusel Ayarları

en: Example step settings:
tr: Stil Ayarlarını Kaydet

en: Basic Only
tr: Temel tablo

en: Marker Separation
tr: Marker açıklama

en: Enable Separation
tr: Sayfalama etkinleştirme

en: Placeholder Marker
tr: Kategori İşaretleyicisi

en: Affect Radius
tr: Yarıçap

en: Meters
tr: Kilometre

en: Animate Separation
tr: Animasyon

en: Animation Duration
tr: Animasyon

en: Stagger Animation
tr: Animasyon

en: Maximum Group Size
tr: Dosya yükle

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Near-Vicinity Marker Control Settings
tr: Ziyaretçi Marker giriş ayarları

en: Near-Vicinity Line Color
tr: Üzerine Gelince (Duraksama) Renk:

en: Near-Vicinity Line Opacity
tr: Saydamlık

en: Near-Vicinity Line Thinkness
tr: Çizgi Kalınlığı

en: Maximum group size
tr: Dosya yükle

en: Requires WP Go Maps - Pro add-on Version 8
tr: WP Google Haritalar yeni misiniz?

en: settings
tr: Ayarlar

en: Geocode was not successful for the following reason
tr: Geocode aşağıdaki sebeple başarılı olamadı:

en: More details
tr: Daha fazla ayrıntı

en: Advanced Map Settings
tr: Gelişmiş Harita Ayarları

en: Enable Mass Marker Support
tr: Kitle Marker Desteğini Etkinleştir

en: Save
tr: Haritayı Kaydet

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
tr: API isteği sırasında beklenmeyen bir HTTP hatası oluştu.</p> <p><a href=“?” onclick=“document.location.reload(); return false;”>Yeniden deneyin</a>

en: An unknown error occurred
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Marker Clustering
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Create Map
tr: Haritanızı oluşturun

en: Marker Data Cleared.
tr: İşaretleyiciyi veri konumu

en: Enable Advanced Options
tr: İleri Düzey Kişiselleştirmeyi Etkinleştir

en: Max Zoom
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Cluster Font Color
tr: Çizgi rengi

en: Icons
tr: Simge

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Marker Clustering - Advanced Settings
tr: Gelişmiş Marker Sıralama Ayarları

en: Options
tr: seçenekleri göster

en: Marker Clusters
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Enable Clustering
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: WP Go Maps - KML Importer
tr: WP Google Haritalar

en: Assigned Map
tr: atanan

en: new map
tr: Bağlantılı haritalar

en: Assigned Category
tr: atanan

en: None
tr: Hiçbiri

en: new category
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Upload
tr: Fotoğraf Yükle

en: Your KML file has been successfully imported. View your markers on your
tr: CSV dosyası başarıyla ithal edilmiş

en: map here
tr: buraya

en: Add Map
tr: İşaretleyici Ekle

en: Insert Map
tr: Haritanızı oluşturun

en: Title
tr: Başlık

en: Address
tr: Adres

en: Icon
tr: Simge

en: Map Data
tr: Harita Adı

en: Marker Data
tr: İşaretleyiciyi veri konumu

en: Polygon Data
tr: Polygon Verisi

en: Polyline Data
tr: Polyline Verisi

en: Upload Map CSV File
tr: CSV dosyası yükleme

en: Replace existing data with data in file
tr: Varolan veri dosyasındaki verileri değiştirin

en: Import CSV
tr: Destek Forumları

en: Download ALL map data to a CSV file
tr: Tüm marker verileri için bir CSV dosyasını indir

en: Download CSV
tr: CSV dosyası olarak indir

en: Upload Marker CSV File
tr: CSV dosyası yükleme

en: Geocode
tr: Kısa kod

en: Automatically geocode addresses to GPS co-ordinates if none are supplied
tr: Hiçbiri sağlanır otomatik olarak GPS koordinatları adresleri geocode

en: Google API Key (Required)
tr: Google API anahtarı (gerekli)

en: Download ALL marker data to a CSV file
tr: Tüm marker verileri için bir CSV dosyasını indir

en: Upload Polygon CSV File
tr: CSV dosyası yükleme

en: Download ALL polygon data to a CSV file
tr: Tüm marker verileri için bir CSV dosyasını indir

en: Upload Polyline CSV File
tr: CSV dosyası yükleme

en: Download ALL polyline data to a CSV file
tr: Tüm marker verileri için bir CSV dosyasını indir

en: Import Log
tr: Destek Forumları

en: Marker Categories
tr: İşaretçi Kategorileri

en: New Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Add Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Image
tr: Resim

en: Upload Image
tr: Fotoğraf Yükle

en: Assigned to
tr: atanan

en: Save Category
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Create Category
tr: Marker Kategori

en: Edit Category
tr: Kategori

en: Category
tr: Kategori

en: Linked Maps
tr: Bağlantılı haritalar

en: ID
tr: NO

en: Edit
tr: Düzenle

en: Trash
tr: Çöp

en: Marker Fields
tr: İşaretleyici Başlığı

en: Add Field
tr: İşaretleyici Ekle

en: Save Fields
tr: İşaretleyiciyi Kaydet

en: Enable Directions
tr: Yol Tarfini Etkinleştirelim mi?

en: Directions Box Style
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Open by default
tr: Bilgi penceresi varsayılan olarak açık

en: Directions Box Width
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Default 'To' address
tr: Varsayılan ‘Kime’ adresi

en: Default 'From' address
tr: Varsayılan ‘Kime’ adresi

en: Display directions on the page
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Intelligent
tr: Uydu

en: Force Google Maps mobile app
tr: WP Google Haritalar

en: Destination Icon
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Route Color
tr: Çizgi rengi

en: Route Weight
tr: Yükseklik

en: Route Opacity
tr: Saydamlık

en: Get Directions
tr: Yol Tarifi alın

en: From
tr: Nereden

en: To
tr: Nereye

en: Add Waypoint
tr: Çokgen ekleme

en: For
tr: İçin

en: Driving
tr: Arabayla

en: Walking
tr: Yürüyerek

en: Transit
tr: Toplu Taşıma Katmanı

en: Bicycling
tr: Bisikletle

en: hide options
tr: seçenekleri gizle

en: Avoid Tolls
tr: Geçiş ücretleri olmasın

en: Avoid Highways
tr: Otoyolları kullanma

en: Go
tr: Git

en: Fetching directions...
tr: Yol tarifi alınıyor…

en: Import
tr: Destek Forumları

en: URL
tr: Görüntü URL’si

en: Airtable
tr: Temel tablo

en: Import URL
tr: Destek Forumları

en: Max upload size
tr: Dosya yükle

en: Delete
tr: Sil

en: Airtable URL
tr: Temel tablo

en: View Log
tr: Görünüm

en: Export
tr: Destek Forumları

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Data Type
tr: Tür

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Custom Fields
tr: Özel Marker

en: Markers
tr: İşaretleyiciler

en: Ratings
tr: Ayarlar

en: Polygons
tr: Polygon

en: Polylines
tr: Polyline

en: Heatmap Datasets
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Point Labels
tr: Bulut katmanı etkinleştirilsin mi?

en: Maps
tr: Haritalar

en: Select All
tr: Seç

en: Select None
tr: Seç

en: (beta)
tr: Beta

en: Map
tr: Haritalar

en: Global Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Styling Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Important Note
tr: Harita Adı

en: Create Backup
tr: Haritanızı oluşturun

en: Share Location
tr: İmleç konumu Kaydet

en: Enable field filtering
tr: Yol Tarfini Etkinleştirelim mi?

en: This is a retina ready marker
tr: Bu retina uyumlu işaretleyicidir

en: Retina Ready
tr: Retina hazır

en: Create
tr: Haritanızı oluşturun

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Would you like to offer directions to users?
tr: Ziyaretçilerinize sizin işaretçi konumlarınıza yol tarifi almalarına izin verin.

en: Do you want a marker listing?
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Miles
tr: Mil

en: Prev
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Create map
tr: Haritanızı oluşturun

en: Directions:
tr: Yol tarifi

en: Directions Box Open by Default?
tr: Yol tarifi varsayılan olarak açık gelsin mi?

en: Yes, on the left
tr: Evet, solda

en: Yes, on the right
tr: Evet, sağda

en: Yes, above
tr: Evet, yukarıda

en: Yes, below
tr: Evet aşağıda

en: Directions behaviour
tr: Yol tarifi

en: Destination Icon Picker
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Directions route color
tr: Yol tarifi

en: Directions route weight
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Directions route opacity
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: show options
tr: seçenekleri göster

en: Print directions
tr: Yol tarifini yazdır

en: Reset directions
tr: Yol tarifini sıfırla

en: Use Google Maps API:
tr: Google Maps API kullanın

en: Load Google Maps API:
tr: Google Maps API kullanın

en: Always include Google Maps API on pages:
tr: Google Maps API kullanın

en: Always exclude Google Maps API on pages:
tr: Google Maps API kullanın

en: Type
tr: Tür

en: Find Addresses
tr: İşaretçi adresi

en: Scheduling Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Start Date
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Import Data
tr: Harita Adı

en: Select File
tr: Seç

en: Export Data
tr: Harita Adı

en: Marker Filtering
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Preview
tr: Önceki

en: Library
tr: Marker Kategori

en: Brightness
tr: Çizgi Kalınlığı

en: Saturate
tr: İşaretleyiciyi veri konumu

en: Opacity
tr: Şeffaflık

en: Invert Color
tr: Çizgi rengi

en: Saving...
tr: Kaydediyor

en: Use Icon
tr: Simge

en: Marker Library
tr: Marker Kategori

en: Directions
tr: Yol tarifi

en: Advanced Custom Fields
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: all
tr: Hepsi

en: No WP Go Maps coordinates found
tr: WP Google Haritalar için sadece

en: Enable
tr: Katmanlar etkinleştirme

en: Location
tr: Konumum

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Latitude
tr: Marker Enlem

en: Longitude
tr: Marker Boylam

en: There was a problem deleting the category.
tr: Kategori silindiğinde bir hata oluştu.

en: Delete Category
tr: Kategoriyi sil

en: Are you sure you want to delete the category
tr: Kategoriyi silmek istediğinizden emin misiniz

en: All Maps
tr: Tüm haritalar

en: All maps
tr: Tüm haritalar

en: All
tr: Hepsi

en: All Categories
tr: Kategoriler

en: No widget type selected
tr: Kategori seçimine izin ver

en: WP Go Maps
tr: WP Google Haritalar

en: Error: The map ID
tr: Hata: Pafta No

en: does not exist
tr: Kayıt mevcut değil.

en: Filter by
tr: Filtrele

en: Title / Description:
tr: Başlık / Açıklama

en: WP Go Maps - Custom Fields
tr: WP Google Haritalar hata günlüğü

en: Filter Type
tr: Filtrele

en: Marker Listings
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Actions
tr: Eylem

en: Dropdown
tr: Açılır Liste

en: Checkboxes
tr: Onay Kutuları

en: Add
tr: Ekleniyor…

en: Manage Backups
tr: Haritanızı oluşturun

en: Import Airtables
tr: Harita Adı

en: Marker data found.
tr: İşaretleyiciyi veri konumu

en: Import GeoJSON
tr: Destek Forumları

en: GPX Data
tr: Harita Adı

en: New Imported Polyline
tr: Yeni Polyline ekle

en: New Imported Marker
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: New Imported Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: New Imported Label
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: New Imported Image
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: KML Data
tr: Harita Adı

en: Import Settings
tr: Harita Ayarları

en: CSV Data
tr: Harita Adı

en: Map data found.
tr: Harita Adı

en: Polygon data found.
tr: Polygon Verisi

en: Polyline data found.
tr: Polyline Verisi

en: Unable to import file.
tr: İçe Aktarma Başarısız

en: Last Run
tr: Son

en: Are you sure you wish to delete this file?
tr: Bu işaretçiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you wish to delete this scheduled import?
tr: Bu haritayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Backup deleted
tr: Sil

en: Missing polygon data
tr: Polygon Verisi

en: Missing polyline data
tr: Polyline Verisi

en: Header 1 should be 'id', not
tr: Başlık 1-meli değil var olmak ‘id’,

en: Header 2 should be 'map_id', not
tr: Başlık 1-meli değil var olmak ‘id’,

en: Header 3 should be 'address', not
tr: Başlık 3 ‘adresi’, olmamalı

en: Header 4 should be 'description', not
tr: Başlık 4-meli değil var olmak ‘açıklaması’,

en: Header 5 should be 'pic', not
tr: Başlık 1-meli değil var olmak ‘pic’,

en: Header 6 should be 'link', not
tr: Başlık 6-meli değil var olmak ‘bağlantı’,

en: Header 7 should be 'icon', not
tr: Başlık 7-meli değil var olmak ‘simgesi’,

en: Header 8 should be 'lat', not
tr: Başlık 8-meli değil var olmak ‘lat’,

en: Header 9 should be 'lng', not
tr: Başlık 9-meli değil var olmak ‘lng’,

en: Header 10 should be 'anim', not
tr: Başlık 10-meli değil var olmak ‘anim’,

en: Header 11 should be 'title', not
tr: Üstbilgi 11-meli değil var olmak ‘başlık’,

en: Header 12 should be 'infoopen', not
tr: Üstbilgi 12 ‘infoopen değil’ olmalıdır

en: Header 13 should be 'category', not
tr: Üstbilgi 13-meli değil var olmak ‘Kategori’,

en: Header 14 should be 'approved', not
tr: Kafa vuruşu 14 ‘onaylanmış değil’ olmalıdır

en: Header 15 should be 'retina', not
tr: Üstbilgi 15-meli değil var olmak ‘retina’,

en: CSV import failed
tr: İçe Aktarma Başarısız

en: Your CSV file has been successfully imported
tr: CSV dosyası başarıyla ithal edilmiş

en: including Pro & Gold add-ons
tr: Pro &amp; Altın eklentiler dahil

en: including Pro add-on
tr: Pro eklenti dahil

en: Description
tr: Açıklama

en: Link
tr: Bağlantı

en: More Details
tr: Daha fazla ayrıntı

en: mi
tr: 1 mi

en: km
tr: 1km

en: from your location
tr: Konumum

en: from searched location
tr: Kullanıcı Konumu göster?

en: Add New Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Pro Version
tr: Pro Sürümü

en: Create marker categories
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: with the
tr: ile

en: of WP Go Maps for only
tr: WP Google Haritalar için sadece

en: Problems with the plugin? See the troubleshooting manual.
tr: Eklenti ile ilgili sorunlar? Sorun giderme kılavuzuna bakın.

en: Delete your Category
tr: Kategoriyi sil

en: Add a Marker Category
tr: Marker kategori ekleme

en: Category Name
tr: Kategori Adı

en: Category Marker
tr: Kategori İşaretleyicisi

en: Category Image:
tr: Kategori Adı

en: Parent Category
tr: Marker Kategori

en: Edit a Marker Category
tr: Marker kategori ekleme

en: Parent Category:
tr: Marker Kategori

en: Linked maps
tr: Bağlantılı haritalar

en: Add a Polygon
tr: Çokgen ekleme

en: Line Color
tr: Çizgi rengi

en: Fill Color
tr: Dolgu rengi

en: Save Polygon
tr: Polygon Kaydet

en: Edit Polygon
tr: Polygon düzenle

en: Action
tr: Eylem

en: Delete this polygon
tr: Polygonu sil

en: Add a Polyline
tr: Polyline ekle

en: Save Polyline
tr: Polyline Kaydet

en: Edit Polyline
tr: Polyline Düzenle

en: Delete this polyline
tr: Polyline sil

en: Store Locator
tr: Mağaza Bulucu

en: Show distance in:
tr: Uzaklık birimi

en: Show bouncing icon:
tr: Zıplayan simgeyi göster

en: Hide markers until search is done:
tr: Arama bitene kadar tüm işaretleri gizle

en: Default 'To' Address:
tr: Varsayılan ‘Kime’ adresi

en: Enter Address
tr: İşaretçi adresi

en: Marker Listing
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Marker Listing Style
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Basic Table
tr: Temel tablo

en: Basic List
tr: Temel tablo

en: Advanced Table
tr: Gelişmiş İşaretçiler

en: Carousel
tr: Carousel / Döner Blok Stili

en: Approve this marker
tr: Bu işaretleyiciyi onayla

en: Map Options
tr: seçenekleri göster

en: Filter
tr: Filtrele

en: WP Go Maps Category Filter block
tr: WP Google Haritalar hata günlüğü

en: Defaults
tr: Varsayılan ‘Kime’ adresi

en: From Address
tr: Adres

en: To Address
tr: Adres

en: WP Go Maps Directions block
tr: WP Google haritası ayarlar

en: Infowindow
tr: InfoWindows

en: WP Go Maps Marker Listing block
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Map Settings
tr: Harita Ayarları

en: Focused Marker
tr: İşaretleyicileriniz

en: Initial Category
tr: Kategoriyi Kaydet

en: View Documentation
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: Google
tr: WP Google Haritalar

en: The map ID you have entered does not exist. Please enter a map ID that exists.
tr: Bu klasör yok. Lütfen oluşturun.

en: Get directions to
tr: Için yol tarifi alın

en: Thank you. Your marker is awaiting approval.
tr: Teşekküler. İşaretleyici onay bekliyor.

en: Get directions
tr: Yol Tarifi alın

en: km away
tr: km uzaklıkta

en: miles away
tr: mil uzakta

en: Getting your current location address...
tr: Geçerli konum adresi alınıyor …

en: Please prove that you are human by checking the checkbox above
tr: Makine olmadığınızı kanıtlayın

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Upload File
tr: Dosya yükle

en: You will need a Google Maps Geocode API key for this to work. See <a href='https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/#Limits'>Geocoding Documentation</a>
tr: Bunun çalışması için bir Google Maps API anahtarı coğrafi kod gerekir. Https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/#Limits görün

en: There is a 0.12second delay between each request
tr: Her isteği arasında bir gecikme olur 0.12second

en: Need help? Read the documentation.
tr: Yardım mı lazım? Belgeleri okuyun.

en: Visitor Generated Markers - Settings
tr: Ziyaretçi işaretcileri - Ayarlar

en: Enable Visitor Generated Markers?
tr: Ziyaretçilere işaretçi ekletme izni verilsin mi?

en: Who can add markers?
tr: Kimler işaretçi ekleyebilir?

en: Everyone
tr: Herkes

en: Registered Users
tr: Kayıtlı Kullanıcılar

en: Allow users to add a description?
tr: Kullanıcılara resim yükleme izin verilsin mi?

en: Allow users to select a marker category?
tr: Kullanıcılara işaretci kategorisi seçme izini verilsin mi?

en: Allow users to upload images?
tr: Kullanıcılara resim yükleme izin verilsin mi?

en: Allow users to add a link to markers?
tr: Kullanıcılara resim yükleme izin verilsin mi?

en: Add your own marker
tr: Kendi işaretleyicinizi ekleyin

en: Marker Title
tr: İşaretleyici Başlığı

en: Marker Title (Placeholder)
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Marker Address or GPS Location
tr: İşaretçi adresi veya GPS konum

en: Marker Address (Placeholder)
tr: İşaretçi adresi

en: Or click on the map and drag to add a marker
tr: Harita üzerinde tıklatın veya bir işaretleyici eklemek için sürükleyin

en: Marker Description
tr: Marker açıklama

en: Marker Link
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Marker Category
tr: Marker Kategori

en: Marker Address
tr: İşaretçi adresi

en: Or right-click on the map and drag to add a marker
tr: Harita üzerinde tıklatın veya bir işaretleyici eklemek için sürükleyin

en: Please tick this box to prove you are human
tr: Lütfen insan olduğunuzu kanıtlamak için bu kutuyu işaretleyin

en: Add marker
tr: İşaretleyici Ekle

en: Adding
tr: Ekleniyor…

en: Your marker is pending approval.
tr: Teşekküler. İşaretleyici onay bekliyor.

en: Visitor Generated Markers
tr: Ziyaretçi işaretçileri oluşturulan

en: Please <a href='./update-core.php'>update</a> your Pro Add-on to at least version 5.50 to allow for these settings
tr: <a href=‘./update-core.php’>Güncelleştirmek</a> senin Pro eklemek-e doğru en az lütfen sürümü için bu ayarları izin vermek için 5,50

en: Automatically approve visitor generated markers
tr: Otomatik olarak oluşturulan ziyaretçi işaretçilerini onayla

en: Strip all HTML tags in descriptions and titles
tr: Tüm HTML etiketleri açıklamaları ve başlıkları şerit

en: Email Address
tr: Adres

en: Visitor Generated Marker Settings
tr: Ziyaretçi işaretcileri - Ayarlar

en: Visitor Marker Input Settings
tr: Ziyaretçi Marker giriş ayarları

en: Registered
tr: Kayıtlı Kullanıcılar

en: Allow Descriptions
tr: Açıklama

en: Allow Categories
tr: Kategoriler

en: Allow Images
tr: Fotoğraf Yükle

en: Welcome to
tr: Hoşgeldiniz

en: Amazing maps. Simple interface. Powerful functionality. World Class Support.
tr: Şaşırtıcı haritalar. Basit arabirimi. Güçlü işlevsellik. Dünya sınıf destek.

en: What's new?
tr: Yeni neler var?

en: Let users search for products, branches and stores near them
tr: Kullanıcıların kendilerine yakın ürünleri, şubeleri ve mağazalar için arama Let

en: Create service areas or coverage maps with polygons
tr: Servis alanları yaratılması ve çokgenler ile kapsama haritaları

en: Create custom routes or outlines using polylines
tr: Özel yollar veya bağlantılı çizgiler kullanarak Anahatlar Oluştur

en: How did you find out about us?
tr: Bizi nasıl buldunuz?

en: WordPress.org plugin repository
tr: WordPress.org eklenti deposu

en: What search term did you use?
tr: Hangi arama terimini kullandınız?

en: Google or other search engine
tr: Google veya diğer arama motoru

en: Friend recommendation
tr: Arkadaş Tavsiyesi

en: Other
tr: Diğer

en: Please explain
tr: Lütfen açıklayın.

en: New to WP Go Maps?
tr: WP Google Haritalar yeni misiniz?

en: You may want to
tr: Belki düşünürsünüz

en: review our documentation
tr: bizim belgelerini gözden geçir

en: before you get started. If you're a tech-savvy individual, you may skip this step.
tr: başlamadan önce. Eğer bir teknik olarak yetkin biri iseniz, bu adımı atlayabilirsiniz.

en: Help me!
tr: Yardım et!

en: Visit our
tr: Ziyaret edin

en: Support Forum
tr: Destek Forumları

en: for quick and friendly help. We'll answer your request within 24hours.
tr: hızlı ve kolay yardım için. İsteğiniz 24 saat içinde cevap olacak.

en: Feedback
tr: Geribesleme

en: We need you to help us make this plugin better.
tr: Bu eklenti daha iyi yapmak bize yardım etmeni istiyoruz.

en: Send us your feedback
tr: Bize görüşlerinizi gönderin

en: and we'll act on it as soon as humanly possible.
tr: ve mümkün olduğunca kısa sürede geri dönüş yapacağız.

en: OK! Let's start
tr: Tamam! Başlayalım

en: Select your map:
tr: Haritanızı sil

en: Welcome to Atlas Novus
tr: Hoşgeldiniz

en: Marketing
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Translators
tr: Toplu Taşıma Katmanı

en: Ready to get started?
tr: Adresi Gizle

en: Let's get started
tr: Tamam! Başlayalım

en: Experiencing problems with the plugin?
tr: Eklenti ile ilgili sorunlar? Sorun giderme kılavuzuna bakın.

en: WP Go Maps Troubleshooting Section
tr: Sorun giderme seçenekleri

en: troubleshooting manual
tr: Sorun giderme kılavuzuna bakın.

en: or ask a question on our
tr: Ya da bir soru sormak bizim

en: WP Go Maps Support Forum
tr: WP Google Haritalar

en: Support forum.
tr: Destek Forumları

en: Selected Engine Features
tr: Seç

en: No API keys required
tr: Google API anahtarı (gerekli)

en: Custom Map Tiles
tr: Özel Marker

en: Limited features
tr: Liste İşaretleyicileri

en: Google Maps
tr: WP Google Haritalar

en: Get an API Key
tr: Google Maps API kullanın

en: Use your own key
tr: Kendi işaretleyicinizi ekleyin

en: Add your own
tr: Kendi işaretleyicinizi ekleyin

en: What is the link to your site?
tr: Hangi arama terimini kullandınız?

en: Enter your email address
tr: İşaretçi adresi

en: Enter your physical address
tr: İşaretçi adresi

en: Postal code
tr: Kısa kod

en: You can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
tr: Harika harita işaretleyicileri almak için <a href=‘http://mapicons.nicolasmollet.com/' target=‘_BLANK’ title=“Büyük Google Map Marker”>tıklayın</a>

en: OpenLayers
tr: Katmanlar etkinleştirme

en: What tile server would you like to use?
tr: Hangi arama terimini kullandınız?

en: Bulk Marker Editor
tr: İşaretçi verisinin çekileceği yer

en: Always on top in Marker Listings
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Layer
tr: Katmanlar etkinleştirme

en: Save Changes
tr: Ayarları Kaydet

en: Creating circles
tr: Haritanızı oluşturun

en: <strong>Click</strong> on the map to set your circles center.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Editing circles
tr: İşaretleyici Ekle

en: <strong>Click and drag</strong> the center of the circle to move it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Radius (km)
tr: Yarıçap

en: Example: 0.5 for 50%
tr: (0-1.0) Örnek: %50 yapmak için 0.5

en: Enable Hover State
tr: Mağaza Bulucuyu Etkinleştir

en: Add Circle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Save Circle
tr: İşaretleyiciyi Kaydet

en: Creating heatmaps
tr: Haritanızı oluşturun

en: (0 - 1.0) example: 0.5 for 50%
tr: (0-1.0) Örnek: %50 yapmak için 0.5

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Add Heatmap
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Save Heatmap
tr: Haritayı Kaydet

en: Creating overlays
tr: Haritanızı oluşturun

en: <strong>Click</strong> on the map to set the first corner of your overlay.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: <strong>Click</strong> again to set the other corner and to finish drawing your overlay.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Editing overlays
tr: Polygon düzenle

en: <strong>Click and drag</strong> corners of the overlay to resize it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Save Overlay
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Save Map
tr: Haritayı Kaydet

en: Add more features with our Pro add-on
tr: WP Google Haritalar yeni misiniz?

en: Help
tr: Yardım et!

en: Pro Features
tr: Pro Sürümü

en: Add detailed information to your markers!
tr: Ayrıntılı bilgi için senin işaretlerini ekleyin!

en: Add detailed information to your markers with our Pro version!
tr: Ayrıntılı bilgi için işaretleri sadece ekleyin

en: Add custom icons to your markers!
tr: Ayrıntılı bilgi için senin işaretlerini ekleyin!

en: Display titles, descriptions, images, videos and categories.
tr: İşaretçileri olan özel simgeler, başlıkları, açıklamaları, Resimler ve bağlantılar eklemek

en: Create or upload custom marker icons for your markers!
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Create or upload custom marker icons with our Pro version!
tr: Özel yollar veya bağlantılı çizgiler kullanarak Anahatlar Oluştur

en: Create new marker icons in minutes!
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: Allow your visitors to get directions to your markers!
tr: Ziyaretçilerinize sizin işaretçi konumlarınıza yol tarifi almalarına izin verin.

en: Allow your visitors to get directions to your markers with our Pro version!
tr: Ziyaretçilerinize sizin işaretçi konumlarınıza yol tarifi almalarına izin verin.

en: Get directions to any of your markers!
tr: Ayrıntılı bilgi için senin işaretlerini ekleyin!

en: Create custom layouts with separated components
tr: Özel yollar veya bağlantılı çizgiler kullanarak Anahatlar Oluştur

en: Create unlimited maps and markers!
tr: Sınırsız harita oluşturun

en: Create unlimited maps with our Pro version
tr: Sınırsız harita oluşturun

en: Add image overlays to your map!
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Add any image overlay to your map!
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Add heatmaps to your map!
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Add heatmaps with our Pro version
tr: Pro Sürümü

en: Additional filter controls!
tr: Pan denetimleri devre dışı bırak

en: Advanced behaviour features.
tr: Gelişmiş İşaretçiler

en: General
tr: Genel Ayarlar

en: Info Windows
tr: InfoWindows

en: Integrations
tr: Genel Ayarlar

en: Shortcodes
tr: Kısa kod

en: Map Name
tr: Harita Adı

en: Short code
tr: Kısa kod

en: Copy this into your post or page to display the map
tr: haritayı görüntülemek için yazı veya sayfanın içine kopyalayın

en: Zoom Level
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Use your mouse to change the starting position of your map. When you have positioned the map to your desired location, press "Save Map" to keep your settings.
tr: İpucu: Haritanın düzenini değiştirmek için farenizi kullanın. Haritayı istediğiniz konuma getirdiğinizde “Haritayı Kaydet” tuşuna basın.

en: Map Alignment
tr: Harita Hizalama

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Merkez

en: Right
tr: Sağ

en: Map type
tr: Harita Türü

en: Roadmap
tr: Yol Haritası

en: Satellite
tr: Uydu

en: Hybrid
tr: Hibrid

en: Terrain
tr: Arazi

en: Fields
tr: Özel Marker

en: Enable Store Locator
tr: Mağaza Bulucuyu Etkinleştir

en: Show distance in
tr: Uzaklık birimi

en: Store Locator Style
tr: Mağaza Bulucu

en: Search Area
tr: Arama

en: Radial
tr: Yarıçap

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-radius-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Default radius
tr: Varsayılan ‘Kime’ adresi

en: Maximum zoom
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Radius Style
tr: Yarıçap

en: Store Locator Placement
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-position-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Default Icon
tr: InfoWindows

en: Marker animation
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Bounce
tr: Zıpla

en: Drop
tr: Düşme

en: Line color
tr: Çizgi rengi

en: Fill color
tr: Dolgu rengi

en: Fill opacity
tr: Saydamlık

en: View
tr: Görünüm

en: Store Locator Documentation
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-fields-atlas-novus">
    							Edit fields</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: ZIP / Address:
tr: ZIP / Adres:

en: Location Placeholder
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Enter a location
tr: Konumumu Al

en: Default address
tr: Varsayılan ‘Kime’ adresi

en: Enable title search
tr: Başlık aramayı etkinleştirme

en: Title search String
tr: Başlık arama Dize

en: Enter a title
tr: İşaretçi adresi

en: Show distance from search
tr: Uzaklık birimi

en: Allow category selection
tr: Kategori seçimine izin ver

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-categories-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Allow users to use their location as the starting point
tr: Kullanıcılara işaretci kategorisi seçme izini verilsin mi?

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-user-loc-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Hide all markers until a search is done
tr: Arama bitene kadar tüm işaretleri gizle

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-atlas-novus">
    							Enable directions</a> with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable Directions?
tr: Yol Tarfini Etkinleştirelim mi?

en: Presets
tr: Tema seçimi

en: Editor
tr: Düzenle

en: Custom Image
tr: Özel Marker

en: Theme Presets
tr: Tema seçimi

en: Weight
tr: Yükseklik

en: Saturation
tr: İşaretleyiciyi veri konumu

en: Lightness
tr: Çizgi Kalınlığı

en: Color
tr: Çizgi rengi

en: Enable Custom Image
tr: Oto-yüksekliği etkinleştir

en: Width (px)
tr: Genişlik

en: Height (px)
tr: Yükseklik

en: Attribution
tr: Animasyon

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=iw-style-atlas-novus">
    							Change styles</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Infowindow Colors
tr: InfoWindow ayarları

en: Primary Color
tr: Çizgi rengi

en: Accent Color
tr: Çizgi rengi

en: Text Color
tr: Çizgi rengi

en: Allow users to share marker links
tr: Kullanıcılara resim yükleme izin verilsin mi?

en: Filtering
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: DataTables
tr: Stil seçenekleri

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-atlas-novus" target="_BLANK">Pro version for only $39.99 once off</a>. Support and updates included forever.
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Disabled
tr: Temel tablo

en: Order markers by
tr: İşaretçi sıralama önceliği

en: Category Priority
tr: Kategori İşaretleyicisi

en: Rating
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Category Filter
tr: Kategori İşaretleyicisi

en: Category Filter Placement
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: Disable Zoom On Listing Click
tr: Yakınlaştırma denetimlerini devre dışı bırakma

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-datatables-atlas-novus" target="_BLANK">Pro version for only $39.99 once off</a>. Support and updates included forever.
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Change listing table search string
tr: Başlık arama Dize

en: Search:
tr: Arama

en: Showing
tr: Polyline Kaydet

en: To:
tr: Nereye

en: Category Legends
tr: Kategori Adı

en: Enable category legends with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=category-legends-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable Category Legends
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Marker
tr: İşaretleyiciler

en: Bounds
tr: Zıpla

en: User Location
tr: Konumumu Al

en: Street View
tr: StreetView devre dışı bırakma

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-marker-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Zoom on marker click
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-polygon-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable Shape Labels
tr: Bulut katmanı etkinleştirilsin mi?

en: Disable Shape InfoWindows
tr: InfoWindows

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-bounds-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-user-loc-atlas-novus">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Show User's Location?
tr: Kullanıcı Konumu göster?

en: Show distance from location?
tr: Uzaklık birimi

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=general-user-loc-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable street view features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=streetview-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Map starts in Street View
tr: StreetView devre dışı bırakma

en: Add Point
tr: Çokgen ekleme

en: Stop Editing
tr: Pro Sürümü

en: Position
tr: Pro Sürümü

en: Heading
tr: Artan

en: Maximum Zoom Out Level
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Maximum Zoom In Level
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Default Marker Image
tr: Standart Marker Resimi

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-markers-atlas-novus">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Map Layers
tr: Katmanlar etkinleştirme

en: Bicycle Layer
tr: Bisiklet Katmanı

en: Traffic Layer
tr: Trafik Katmanı

en: Transit Layer
tr: Toplu Taşıma Katmanı

en: Enable Marker Ratings
tr: İmleç konumu Kaydet

en: KML/GeoRSS URL
tr: KML / GeoRSS URL

en: The KML/GeoRSS layer will over-ride most of your map settings
tr: KML / GeoRSS katmanı Harita ayarlarının çoğunu değiştirecektir

en: For multiple sources, separate each one by a comma.
tr: Birden fazla kaynaktan için, herbirini virgülle ayırın.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=integrations-atlas-novus">
    							Enable integrations</a> with the Pro version. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Integration
tr: Genel Ayarlar

en: Map type (Google Maps) (string)
tr: WP Google haritası ayarlar

en: Info Window
tr: InfoWindows

en: Hide the title (true|false)
tr: Başlığı gizle

en: Hide the address (true|false)
tr: Adres alanı gizle

en: Hide the description (true|false)
tr: Açıklamayı Gizle

en: Hide the category (true|false)
tr: Kategori sütunu gizlemek

en: Hide the links (true|false)
tr: Başlığı gizle

en: Upgrade Now
tr: Pro yükseltme

en: Create custom markers with detailed info windows
tr: Özel yollar veya bağlantılı çizgiler kullanarak Anahatlar Oluştur

en: Add titles, descriptions, HTML, images, animations and custom icons to your markers.
tr: İşaretçileri olan özel simgeler, başlıkları, açıklamaları, Resimler ve bağlantılar eklemek

en: Create as many maps as you like.
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: Add categories to your markers
tr: Ayrıntılı bilgi için senin işaretlerini ekleyin!

en: Advanced options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Polygons and Polylines
tr: Polyline Verisi

en: Amazing Support
tr: Destek Forumları

en: Easy Upgrade
tr: Pro yükseltme

en: View the demos
tr: bizim belgelerini gözden geçir

en: Add Marker
tr: İşaretleyici Ekle

en: Marker Editor
tr: İşaretleyici Başlığı

en: Add advanced markers
tr: Gelişmiş işaretleyicileri ekleyin

en: with the Pro version
tr: Pro Sürümü

en: Advanced Markers
tr: Gelişmiş İşaretçiler

en: Add Polygon
tr: Çokgen ekleme

en: Polygon Editor
tr: Polygon Verisi

en: Add Polyline
tr: Polyline ekle

en: Polyline Editor
tr: Polyline Verisi

en: Add heatmaps
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Heatmap Editor
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Circle Editor
tr: Düzenle

en: Add Rectangle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Rectangle Editor
tr: Uzaklık birimi

en: Add Label
tr: İşaretleyici Ekle

en: Label Editor
tr: Düzenle

en: Overlay Editor
tr: Düzenle

en: Need help with the plugin?
tr: Eklenti ile ilgili sorunlar? Sorun giderme kılavuzuna bakın.

en: WP Go Maps Documentation Section
tr: WP Google haritası ayarlar

en: Documentation
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: Troubleshooting
tr: Sorun giderme seçenekleri

en: WP Go Maps Community Forums
tr: WP Google Haritalar hata günlüğü

en: WP Go Maps Get in touch
tr: WP Google haritası ayarlar

en: Get in touch
tr: Için yol tarifi alın

en: WP Go Maps Privacy Policy
tr: WP Google Haritalar için sadece

en: About WP Go Maps
tr: WP Google Haritalar

en: Remember to save your map!
tr: Haritayı kaydetmeyi unutmayın!

en: Start tour
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Create a marker
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: Let's place a marker on our map!
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Enter an address
tr: İşaretçi adresi

en: Type the location for your marker
tr: Ayrıntılı bilgi için senin işaretlerini ekleyin!

en: Save marker
tr: İşaretleyiciyi Kaydet

en: Marker list
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Head over to the marker list
tr: İşaretleyi Bağlantısını Gizle

en: Your markers
tr: İşaretleyicileriniz

en: Here's a list of the markers on your map
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Open settings
tr: Diğer ayarlar

en: Your map settings can be found here
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Map features
tr: Harita Adı

en: Creating markers
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: Editing markers
tr: İşaretleyiciyi Düzenle

en: Address/GPS
tr: Adres / GPS

en: Link URL
tr: Bağlantı URL’si

en: Marker Icon
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Animation
tr: Animasyon

en: InfoWindow open by default
tr: Bilgi penceresi varsayılan olarak açık

en: Save Marker
tr: İşaretleyiciyi Kaydet

en: <strong>Click</strong> on the map to add a label.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Editing labels
tr: İşaretleyiciyi Düzenle

en: <strong>Click and drag</strong> the edge of the label to alter it's location.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Save Label
tr: İşaretleyiciyi Kaydet

en: Creating polygons
tr: Polygon düzenle

en: Editing polygons
tr: Polygon düzenle

en: Fill Opacity
tr: Saydamlık

en: Line Opacity
tr: Saydamlık

en: Line Thickness
tr: Çizgi Kalınlığı

en: Creating polylines
tr: Polyline

en: Editing polylines
tr: Polyline Düzenle

en: Creating rectangles
tr: İşaretleyici Ekle

en: <strong>Click</strong> on the map to set the first corner of your rectangle.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Editing rectangles
tr: İşaretleyici Ekle

en: <strong>Click and drag</strong> corners of the rectangle to resize it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: <strong>Click and drag</strong> the edges of the rectangle to resize it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Save Rectangle
tr: Ayarları Kaydet

en: New Map
tr: Haritayı Kaydet

en: Create unlimited maps
tr: Sınırsız harita oluşturun

en: Close Window
tr: InfoWindows

en: Thank you for joining our newsletter!
tr: Görüşleriniz için teşekkür ederiz!

en: Select Preset
tr: Seç

en: Nightmode
tr: Sağ

en: Alternate Color 90
tr: Çizgi rengi

en: Alternate Color 180
tr: Çizgi rengi

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Beta Settings
tr: Harita Ayarları

en: Custom Scripts
tr: Özelleştirilmiş CSS

en: Miscellaneous
tr: Harita Ayarları

en: Transport Map
tr: Toplu Taşıma Katmanı

en: Disable Full Screen Control
tr: Pan denetimleri devre dışı bırak

en: Disable StreetView
tr: StreetView devre dışı bırakma

en: Disable Zoom Controls
tr: Yakınlaştırma denetimlerini devre dışı bırakma

en: Disable Pan Controls
tr: Pan denetimleri devre dışı bırak

en: Disable Map Type Controls
tr: Harita türü kontrolleri devre dışı bırakma

en: Disable Tilt Controls
tr: Pan denetimleri devre dışı bırak

en: Disable Mouse Wheel Zoom
tr: Fare tekerleği Zoom devre dışı bırakma

en: Disable Mouse Dragging
tr: Fare sürükleme devre dışı bırakma

en: Disable Mouse Double Click Zooming
tr: Yakınlaştırma çift klik devre dışı bırakma

en: Lowest level of access to the map editor
tr: En düşük düzeyde erişim harita editörü

en: Retina Icon Width
tr: Yol tarifi kutu genişliği

en: Gallery Image Size
tr: Kategori Adı

en: Thumbnail
tr: Küçük resimleri

en: Infowindow Style
tr: InfoWindow ayarları

en: Open Marker InfoWindows on
tr: İşaretçi InfoWindows açılış şekli

en: Click
tr: Tıkla

en: Hide the title field
tr: Başlığı gizle

en: Hide the address field
tr: Adres alanı gizle

en: Hide the category field
tr: Kategori sütunu gizlemek

en: Hide the gallery/image field
tr: Adres alanı gizle

en: Hide the description field
tr: Açıklamayı Gizle

en: Hide the marker fields
tr: Adres alanı gizle

en: Open links in a new window
tr: Bağlantıları yeni pencerede aç

en: (Tick this if you want to open your links in a new window)
tr: Bağlantıları yeni pencerede aç

en: Link text
tr: Bağlantı Yazısı:

en: Disable InfoWindows
tr: InfoWindows

en: Resize Images
tr: Resimleri Timthumb ile yeniden boyutlandır

en: Default Image Width
tr: Standart Resim Genişliği

en: Default Image Height
tr: Varsayılan Görüntü Yüksekliği

en: Max InfoWindow Width
tr: Max InfoWindow genişliği

en: Add Beautiful Marker Listings
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: to your maps with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever.
tr: Bu gelişmiş özellikleri ile sadece <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=advanced”>39,99 $ bir kez kapatmak</a>için belgili tanımlık yandaş yorum dinlen. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Show X items by default
tr: Varsayılan olarak göster X ürün

en: Table Listings
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Hide the Icon column
tr: Simge sütununu gizlemek

en: Hide the Link column
tr: Simge sütununu gizlemek

en: Hide the Title column
tr: Başlık sütunu gizleme

en: Hide the Address column
tr: Adres sütunu gizlemek

en: Hide the Category column
tr: Kategori sütunu gizlemek

en: Hide the Description column
tr: Açıklama sütunu gizlemek

en: Carousel Listings
tr: Carousel Marker İlanı

en: Theme selection
tr: Tema seçimi

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Sun
tr: Güneş

en: Earth
tr: Dünya

en: Monotone
tr: Tek Renk

en: PinkPurple
tr: Pembe Lila

en: White
tr: Beyaz

en: Black
tr: Siyah

en: Hide the Image
tr: Resimi gizle

en: Hide the Title
tr: Başlığı gizle

en: Hide the Marker Icon
tr: Marker Simgesini gizle

en: Hide the Address
tr: Adresi Gizle

en: Hide the Description
tr: Açıklamayı Gizle

en: Hide the Marker Link
tr: İşaretleyi Bağlantısını Gizle

en: Hide the Directions Link
tr: Yol tarifi bağlantısını Gizle

en: Carousel options
tr: Karusel Ayarları

en: Resize Images with Timthumb
tr: Resimleri Timthumb ile yeniden boyutlandır

en: Enable lazyload of images
tr: Görüntülerin lazyload etkinleştirme

en: Enable autoheight
tr: Oto-yüksekliği etkinleştir

en: Enable pagination
tr: Sayfalama etkinleştirme

en: Enable navigation
tr: Navigasyon etkinleştirme

en: Do not Enqueue Owl Theme
tr: TimThumb kullanmayın

en: Device Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: After x milliseconds (1000 = 1 second)
tr: X milisaniye (1000 = 1 saniye) sonra oynat

en: Store Locator Radii
tr: Mağaza Bulucu

en: Categorize markers
tr: Kategori İşaretleyicisi

en: with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever.
tr: Bu gelişmiş özellikleri ile sadece <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=advanced”>39,99 $ bir kez kapatmak</a>için belgili tanımlık yandaş yorum dinlen. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Category Source
tr: Kategori İşaretleyicisi

en: Category Selection Logic
tr: Kategori seçimine izin ver

en: OR
tr: VEYA

en: Filter by category displayed as
tr: Filtre ölçütü olarak görüntülenen Kategori

en: Company Name
tr: Kategori Adı

en: Default Notice
tr: InfoWindows

en: Google Maps API Key (required)
tr: Google API anahtarı (gerekli)

en: Pull marker data from
tr: İşaretçi verisinin çekileceği yer

en: Database
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Marker data XML directory
tr: İşaretleyiciyi veri XML dizini

en: You can use the following
tr: Birini kullanabilirsiniz

en: Marker data XML URL
tr: Marker verileri XML URL

en: WooCommerce Integration
tr: Genel Ayarlar

en: Enable Checkout Map
tr: Kategoriyi Kaydet

en: Checkout Map
tr: Haritanızı oluşturun

en: Checkout Placement
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: Integration Tools
tr: Genel Ayarlar

en: This will delete all markers.
tr: Bu retina uyumlu işaretleyicidir

en: Enable Dynamic SQL Refactors
tr: Yol Tarfini Etkinleştirelim mi?

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Radius:
tr: Yarıçap

en: Search
tr: Arama

en: beta
tr: Beta

en: Accent Text Color
tr: Çizgi rengi

en: Border Radius
tr: Yarıçap

en: Backdrop Filter
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Save Styling
tr: Ayarları Kaydet

en: Accent Areas
tr: Çizgi rengi

en: Support
tr: Destek Forumları

en: Creating your first map
tr: Haritanızı oluşturun

en: Creating a Google Maps API Key
tr: Google Maps API kullanın

en: WP Go Maps Documentation
tr: WP Google haritası ayarlar

en: View all documentation.
tr: bizim belgelerini gözden geçir

en: Support forum
tr: Destek Forumları

en: Apple Maps
tr: Haritayı Kaydet

en: Monochrome
tr: Tek Renk

en: Night Mode
tr: Sağ

en: Create maps that you'll love!
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: Unlimited Markers
tr: Liste İşaretleyicileri

en: Create as many markers as you like!
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: If you're a tech-savvy individual, you may skip this step.
tr: başlamadan önce. Eğer bir teknik olarak yetkin biri iseniz, bu adımı atlayabilirsiniz.

en: Support Desk
tr: Destek Forumları

en: We'll answer your request within 24 hours!
tr: hızlı ve kolay yardım için. İsteğiniz 24 saat içinde cevap olacak.

en: Thank you for updating! WP Go Maps helps you build amazing maps through a simple interface and powerful functionality along with world class support.
tr: Şaşırtıcı haritalar. Basit arabirimi. Güçlü işlevsellik. Dünya sınıf destek.

en: See the troubleshooting manual.
tr: Sorun giderme kılavuzuna bakın.

en: Or ask a question on our
tr: Ya da bir soru sormak bizim

en: General Complicance
tr: Genel Ayarlar

en: Create your Map
tr: Haritanızı oluşturun

en: New
tr: Yeni Ekle

en: Pro Upgrade
tr: Pro yükseltme

en: copy this into your post or page to display the map
tr: haritayı görüntülemek için yazı veya sayfanın içine kopyalayın

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions">
    						Enable directions</a> with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Below Map
tr: Haritayı Kaydet

en: Above Map
tr: Haritayı Kaydet

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Line opacity
tr: Saydamlık

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Advanced Settings:
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced">Pro add-on</a>
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Enable Layers
tr: Katmanlar etkinleştirme

en: Enable Polygon Labels
tr: Bulut katmanı etkinleştirilsin mi?

en: Disable Polygon InfoWindows
tr: InfoWindows

en: Default Infowindow
tr: InfoWindows

en: Modern Infowindow
tr: InfoWindows

en: Modern Plus Infowindow
tr: InfoWindows

en: Circular Infowindow
tr: InfoWindows

en: Inherit Global Setting
tr: Genel Ayarlar

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing"target="_BLANK">Pro version for only $39.99 once off</a>. Support and updates included forever.
tr: Marker listeleme ile belgili tanımlık <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=marker_listing”>yandaş yorum sadece 39,99 $ bir kez kapalı için</a>etkinleştirin. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: No marker listing
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Basic table
tr: Temel tablo

en: Basic list
tr: Temel tablo

en: Advanced table
tr: Gelişmiş İşaretçiler

en: Marker Listing Placement
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Top Left
tr: Sol

en: Top Center
tr: Merkez

en: Top Right
tr: Sağ

en: Left Top
tr: Sol

en: Left Center
tr: Merkez

en: Right Top
tr: Sağ

en: Right Center
tr: Merkez

en: Bottom Center
tr: Merkez

en: Filter by Category
tr: Kategoriye Göre Filtrele

en: Allow users to filter by category?
tr: Kullanıcılara kategoriye göre filtrelemek için izin ver?

en: DataTable Options
tr: Stil seçenekleri

en: Example: Showing entries
tr: Karusel Ayarları

en: Tip: Use your mouse to change the layout of your map. When you have positioned the map to your desired location, press "Save Map" to keep your settings.
tr: İpucu: Haritanın düzenini değiştirmek için farenizi kullanın. Haritayı istediğiniz konuma getirdiğinizde “Haritayı Kaydet” tuşuna basın.

en: Add a new Marker
tr: İşaretleyici Ekle

en: Edit Marker
tr: Liste İşaretleyicileri

en: Add a new Polygon
tr: Yeni Çokgen ekle

en: Add a new Polyline
tr: Yeni Polyline ekle

en: Add a new Heatmap
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Edit Heatmaps
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Add a new Circle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Edit Circle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Add a new Rectangle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Edit Rectangle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Edit existing Rectangles
tr: İşaretleyici Ekle

en: Edit existing Polylines
tr: Polyline Düzenle

en: Edit existing Polygons
tr: Polygon düzenle

en: Edit existing Markers
tr: İşaretleyiciyi Düzenle

en: Add custom markers to your map!
tr: Özel işaretleyicileri haritanıza ekleyin!

en: Add detailed information to your markers for only
tr: Ayrıntılı bilgi için işaretleri sadece ekleyin

en: here
tr: buraya

en: Add different marker icons, or your own icons to make your map really stand out!
tr: Farklı işaretçisini simgeler veya harita gerçekten öne yapmak için kendi simgeleri ekleyin!

en: Pro Edition
tr: Pro Sürümü

en: WP Go Maps encourages you to make use of the amazing icons at
tr: WP Google Haritalar Nicolas Mollet tarafından yapılan Haritalar Simgeler Koleksiyonunundan faydalanmanızı destekliyor.

en: Custom Marker
tr: Özel Marker

en: On Hover Line Color
tr: Üzerine Gelince (Duraksama) Renk:

en: On Hover Fill Color
tr: Üzerine Gelince Dolgu Rengi:

en: On Hover Opacity
tr: Üzerine Gelince Saydamlık

en: Polygon data
tr: Polygon Verisi

en: Polyline data
tr: Polyline Verisi

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: My Maps
tr: Haritalarım

en: General Map Settings
tr: Genel Harita Ayarları

en: Troubleshooting Options
tr: Sorun giderme seçenekleri

en: Over-ride current jQuery with version 1.11.3 (Tick this box if you are receiving jQuery related errors after updating to WordPress 4.5)
tr: Geçerli jQuery 1.8.3 sürümü ile aşırı binmek (jQuery alıyorsanız bu kutu kene ile ilgili hataları)

en: No Global Setting
tr: Genel Ayarlar

en: Other settings
tr: Diğer ayarlar

en: Open Marker InfoWindows by
tr: İşaretçi InfoWindows açılış şekli

en: Marker Listing Settings
tr: Gelişmiş Marker Sıralama Ayarları

en: Changing these settings will alter the way the marker list appears on your website.
tr: Bu ayarların değiştirilmesi, Web sitenizde marker liste görünümünü değiştirmek olacaktır.

en: Add Beautiful Marker Listings
    			</a> 
    			to your maps with the Pro version for only $39.99 once off. Support and updates included forever.
tr: Bu gelişmiş özellikleri ile sadece <a href=“http://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&utm_medium=link&utm_campaign=advanced”>39,99 $ bir kez kapatmak</a>için belgili tanımlık yandaş yorum dinlen. Destek ve sonsuza dek bulunan güncelleştirmeler.

en: Advanced Marker Listing
tr: Gelişmiş Marker Sıralama

en: Basic Marker Listings
tr: Marker İlan Seçenekleri

en: Carousel Marker Listing
tr: Carousel Marker İlanı

en: Image and Carousel options
tr: Karusel Ayarları

en: Responsivity Settings
tr: Harita Ayarları

en: Items
tr: Nesneler

en: Autoplay after x milliseconds (1000 = 1 second)
tr: X milisaniye (1000 = 1 saniye) sonra oynat

en: Marker Data Location
tr: İşaretleyiciyi veri konumu

en: We suggest that you change the two fields below ONLY if you are experiencing issues when trying to save the marker XML files.
tr: Biz XML dosyaları işaretçiyi kurtarmaya çalışırken sorunlar yaşıyorsanız sadece iki aşağıdaki alanları değiştirmek öneririz.

en: Currently using
tr: Kullanılan

en: Custom CSS
tr: Özelleştirilmiş CSS

en: Custom JS
tr: Özelleştirilmiş CSS

en: Other Caching
tr: Diğer ayarlar

en: Miscellaneous Settings
tr: Harita Ayarları

en: WP Go Maps Support
tr: WP Google Haritalar

en: Documentation:
tr: Mağaza Bulucu Belgeler

en: Build amazing maps through a simple interface and powerful functionality along with world class support.
tr: Şaşırtıcı haritalar. Basit arabirimi. Güçlü işlevsellik. Dünya sınıf destek.

en: Create as many markers as you like
tr: İşaretçi Kategorisi Oluştur

en: New to WP Gos Maps?
tr: WP Google Haritalar yeni misiniz?

en: Styling
tr: Bisikletle

en: Please select
tr: Lütfen açıklayın.

en: My first map
tr: İlk haritam

en: WP Go Maps:
tr: WP Google Haritalar

en: API Key required
tr: Google API anahtarı (gerekli)

en: Use Google Maps
tr: Google Maps API kullanın

en: Select Engine
tr: Seç

en: Get the Pro add-on to enable this feature
tr: Pro eklentisini al

en: Use my location
tr: Konumumu Al

en: Please create the rectangle first.
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: Please create the polyline first.
tr: Polyline sil

en: Failed to get address
tr: Adresi Gizle

en: My Location
tr: Konumum

en: No address specified
tr: Adres alanı gizle

en: Please Wait...
tr: Lütfen açıklayın.

en: Please fill out both the "from" and "to" fields
tr: Lütfen ‘kimden’ ve ‘kime’ alanlarını doldurun

en: Are you sure you want to overwrite the existing theme data?
tr: Bu haritayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Upload Complete
tr: Dosya yükle

en: Uploading file
tr: Dosya yükle

en: WP Go Maps - Bulk JPEG Upload
tr: WP Google Haritalar hata günlüğü

en: Requires WP Go Maps - Gold add-on 5.0.0 or above
tr: WP Google Haritalar yeni misiniz?

en: Re-Enable Interactions
tr: Yol Tarfini Etkinleştirelim mi?

en: Geocode was not successful for the following reason:
tr: Geocode aşağıdaki sebeple başarılı olamadı:

en: Are you sure you want to delete this map?
tr: Bu haritayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these maps?
tr: Bu haritayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this data?
tr: Bu haritayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Add a Circle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Add a Rectangle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Pro version only
tr: Sadece Pro Sürümünde

en: Get the Pro add-on
tr: Pro eklentisini al

en: Click on the map to insert a vertex.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Click on a vertex to remove it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Drag a vertex to move it.
tr: Taşımak için bir köşeyi sürükleyin.

en: Show Polygon
tr: Polygon Kaydet

en: Show Polyline
tr: Polyline Kaydet

en: Delete your map
tr: Haritanızı sil

en: Are you sure you want to delete the map
tr: Bu haritayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: There was a problem duplicating the map.
tr: Harita çoğaltma sırasında bir hata oluştu.

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: View this link
tr: Bu bağlantıyı görüntüleyin

en: Edit this marker
tr: İşaretleyiciyi Düzenle

en: Edit this marker location
tr: İşaretleyiciyi Düzenle

en: Delete this marker
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: Mark
tr: İşaretleyiciler

en: Your marker location has been saved.
tr: İmleç konumunuzu kaydedildi.

en: You cannot save a blank polygon
tr: Boş bir çokgen kaydedemezsiniz

en: Your polygon has been created.
tr: Polygonunuz oluşturuldu.

en: Your polygon has been saved.
tr: Polygonunuz kaydedildi.

en: You cannot save a blank polyline
tr: Boş bir çoklu çizgi kaydedilemiyor

en: Your polyline has been created.
tr: Polyline oluşturuldu.

en: Your polyline has been saved.
tr: Polyline kaydedildi.

en: Add circle
tr: İşaretleyici Ekle

en: Click on the map to insert a circle.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Click or drag the circle to move it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Delete this circle
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: Click on the map to insert a rectangle.
tr: Bir köşe eklemek için Haritayı tıklayın.

en: Click or drag the rectangle to move it.
tr: Kaldırmak için bir köşeyi tıklatın.

en: Save rectangle
tr: Ayarları Kaydet

en: Show Rectangle
tr: Uzaklık birimi

en: Delete this rectangle
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: Enable this feature with WP Go Maps - Pro add-on
tr: WP Google Haritalar yeni misiniz?

en: Bulk Delete
tr: Sil

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Bulk Edit
tr: Düzenle

en: Move Map
tr: Haritayı Kaydet

en: Delete this feature
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: Get Pro Version
tr: Pro Sürümü

en: <strong>WP Go Maps cannot find the directory it uses to save marker data to. Please confirm that <em>
tr: <strong>WP Google Maps marker verileri kaydetmek için kullandığı dizinini bulamıyor. Lütfen aşağıdakileri onaylayın<em></em></strong>

en: </em>exists. Please also ensure that you assign file permissions of 755 (or 777) to this directory.
tr: bulunmaktadır. Lütfen bu dizine dosya izinleri 755 (veya 777) atadığınız emin olun.

en: There was a problem deleting the marker.
tr: İşaretçiyi silerken bir hata oluştu.

en: Delete Marker
tr: Bu işaretleyiciyi silin

en: Are you sure you want to delete this marker:
tr: Bu işaretçiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: My Markers
tr: İşaretleyicilerim

en: Linked to
tr: Bağlantılı

en: Edit Marker Location
tr: İşaretleyiciyi Düzenle

en: Marker Latitude
tr: Marker Enlem

en: Marker Longitude
tr: Marker Boylam

en: Save Marker Location
tr: İmleç konumu Kaydet

en: Tip: Use your mouse to change the location of the marker. Simply click and drag it to your desired location.
tr: İpucu: fare işaretçisinin konumunu değiştirmek için kullanın. Sadece tıklayın ve istediğiniz yere sürükleyin.

en: The map could not load.
tr: Harita yüklenemedi.

en: This is normally caused by a conflict with another plugin or a JavaScript error that is preventing our plugin's Javascript from executing. Please try disable all plugins one by one and see if this problem persists. If it persists, please contact nick@wpgmaps.com for support.
tr: Bu, normalde başka eklenti veya yürütme bizim plugin’in Javascript engelleyen bir JavaScript hatası ile çakışma nedeniyle oluşur. Tüm eklentileri teker teker devre dışı denemek ve bu sorun devam ederse, bakın. O devam ederse, destek için nick@wpgmaps.com irtibata geçiniz.

en: The plugin directory does not have 'write' permissions. Please enable 'write' permissions (755) for
tr: Eklenti dizini ‘yazma izinleri’ sahip değil. Lütfen etkinleştirmek için ‘yaz’ izinleri (755)

en: in order for this plugin to work! Please see
tr: çalışmak bu eklenti için sırayla! Lütfen bakın

en: this page
tr: bu sayfa

en: for help on how to do it.
tr: Bunu nasıl hakkında yardım almak için.

en: This folder does not exist. Please create it.
tr: Bu klasör yok. Lütfen oluşturun.

en: WP Go Maps does not have write permission to the marker location directory. This is required to store marker data. Please CHMOD the folder
tr: WP Google Maps işaretçisi konumu dizinine yazma izni yok. Bu marker verileri depolamak için gereklidir. CHMOD klasörü lütfen

en:  to 755 or 777, or change the directory in the Maps->Settings page. (Current file permissions are
tr: 755 veya 777 veya değiştirme için haritalar dizini ayarları sayfası->. (Geçerli dosya izinleri vardır

en: View the instruction video
tr: Yol tarifi bağlantısını Gizle

en: Read the documentation
tr: Yardım mı lazım? Belgeleri okuyun.

en: paste your Google Maps JavaScript API Key here
tr: Google API anahtarı (gerekli)
